Saç Ekimi Süresi

Saç Ekimi Süresi

Başın arkasından alınan ve saç dökülmesi olan alanlara nakledilen, içinde saç kökleri ve bir miktar deri bulunan yapılara greft denmektedir. Ayrıca gretftelirin hastaya uygulanacak saç ekim operasyonu sayısı ise seans olarak adlandırılmaktadır. Saç kıllarının karakterine bağlı olarak saç ekimi süresi farklılık göstermektedir.

Hastanın dökülmemiş kısımlardaki saç yoğunluğu ne kadar fazlaysa, alınacak saç kökü de o kadar artar. Kalın, siyah ve kıvırcık saç telleri daha kapatıcı bir özellikte olduğu için az sayıda greft yeterli olurken; ince, açık renk ve düz saç telli hastalar için daha fazla greft gerekir.

Saç ekimi süresi ne kadardır?

Saç ekimi süresi ne kadardır
Saç ekimi süresi ne kadardır?

Bu soruyu cevaplamak için, bir seansta yaklaşık olarak 3000-4000 greftin alındığını düşünürsek, saç ekimi işlemi ortalama 6 ila 9 saat arası sürer diyebiliriz. Hastanın saçının seyrekliğine göre en az bir en çok üç seansta operasyon gerçekleştirilmektedir. Seans arası süreler uygulanan yönteme göre değişir. Seans aralarında, en az 40 gün ile 6 ay arası beklenmelidir.  Amaç, her seansta % 25, % 35 arasında yoğunluğu arttırmaktır. İki seansla açık alanda % 50, % 60 oranda bir yoğunluk sağlanırsa, başarı yakalanmış olur. Ekim yapılacak olan bölgedeki saçın doğal sıklığı % 100 olarak düşünülürse, % 50 – % 100 saç sıklığı arasındaki fark algılanamaz. Bu sebeple istenilen sıklık oranı en az doğal saç sıklığının %50’si olmalıdır.

Süreç saç ekiminde nasıl işler?

Saç ekim süreci için en önemli kısım olan planlamadır. Bu süreçte greft sayısı, ekim alanı, seans sayısı gibi konulara netlik kazandırılmaktadır. Bir hafta önceden hasta kendisini operasyona hazırlamalıdır. Bu hazırlık süresince; aspirin ve türevi ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Alkol ve sigara tüketilmemeli, saçın yeterince temiz olması için saçı ve deriyi etkileyecek losyon, boya ve ilaç terk edilmelidir.

İşlem sonrası 2 gün içinde günlük hayata dönülebilmektedir. Ayrıca ekim yapılan bölgedeki greftlerin çevresinde kabuklanma oluşmaktadır. Yani kabuklar 1-2 hafta içinde temizlenmektedir. Kısaca iyileşme için 15 gün kadar beklemesi yeterli olmaktadır. İlk saçlar, 3 – 6 ay içinde çıkacaktır. Daha sonraki ayda yaklaşık 1 cm uzama beklenmektedir.

Saç ekimi süresi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Daha detaylı sorularınız varsa Hair Med saç ekim merkezi sizlere yanıt vermekten mutluluk duyacaktır. Sağlık merkezimiz Antalya’dadır. Merkezimizde saç ekiminin yanı sıra kirpik, bıyık, kaş ve sakal ekimi de Antalya’da yapılmaktadır.